9 Temmuz 2013 Salı

Vakti geçenler

Olaylardan bahsederken zamanı geldiğinde düzene gireceğinden bahsederiz. Zamanı gelince bir işe girersin, zamanı geldiğinde karşına birisi çıkar, zamanı geldiğinde evlenirsin. Bu durum kocaman bir liste halinde uzayıp gidebilir. Tabi bunların olup, olmayacağı tartışmasını bir kenara bırakırsak şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Tüm bu olmasını ümit ettiklerimiz vaktinden sonra oluyorsa gerçekten önemi var mıdır?

Vakti geçmiş bir sınava başvuru yapabilen birini daha tanımıyorum. Ancak bir sonraki seneye başvurabilir. Bu aradaki kayıp zamanı ise kimse telafi edemez. Gerçekten hayatta bazen zaman kavramı o kadar krıtik bir durum alabilir ki durum bundan bile daha zor bir süreç içerisinde olacaktır.

Yaşanılan duyguların ya da etkileşimlerin herkes üzerinde farklı durumlar yaratır. Belli bir yaş grubu içerisinde normal bir düzen içerisinde yaşın gereğini yaşayamadıysan içinde karşı koyulamaz bir heyecan büyümesi yerini koca bir boşluğa bırakacaktır. Zaman ile insanların bunları çoktan yaşadığını gözlemlediğinde artık çok geç olduğunu anlarsın.

Belli bir yaşa kadar her şeyi birlikte öğrenebileceğin birisi artık hayatından en sıradan evresinde karşına çıktığında bulunduğun duruma sevinemeyebilirsin. Burada amaç aslında sadece basit mutluluk ya da şansının dönmesinden ibaret değil. Şansın zamanın da dönmediğin de hevesinin kursağında takılması tüm mesele.

Hayatın içerisinde hafıza denilen mekanizma varken insanlar yaşadığı ilkleri hep orada bir yerde tutacaktır. Karşısındaki insan bu ilk ya da son insan ile istemsiz bir biçimde hep karşılaştırmalara sokulacaktır. Yani o çok basit olan hayatı birlikte öğrenme evresi aslında hep yenilecektir.

6 yorum:

 1. her şey zamanında değil de kişinin hazırolunmuşluğuyla anlam kazanıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu aslında vaktinde gerçekleşen bir şey değil midir?

   Sil
  2. Bazen vaktinden önce yani erken verilen hızlı bir karara hazır değilseniz o karar sizi başka çıkmazlara sürükleyebilir.

   Sil
  3. Yani biraz sabır diyorsun :)

   Sil
 2. Ne güzel farklı bir noktadan bakmışsın. Zamanı gelince, o zaman ne zaman? Ve belki modern insanların çoğundaki bu boşluk hissi zamanında istediğimiz şeyleri yaşayamadığımızdan. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun yanında hayat mücadelesi adı altında her şeyden vazgeçmek.

   Liseye gideceğim, oyunu bırakayım. Üniversite kazanmam gerek, kimse ile konuşmayayım vs.

   Tabi bu geçiştirmelerin çok büyük etkisi var. Kaldı ki evlenme yaşı eskiden kaç, şimdi kaç oldu?

   Belki de gerçekten çok şey kaçırıyoruzdur.

   Sil