11 Ağustos 2012 Cumartesi

Biz böyle yaratılmadık

Yalnızlığın en kötü taraflarından biri dışarıda tek başına yemek yemek zorunda olmanızdır. Birileri gelip zaten muhakkak etrafınızda ki sandalyeleri de toparlayarak kocaman masada sizi daha bir yalnızlaştırır. Sanki herkesin gözü sizin üzerinizdedir. Her lokmada biraz daha huzursuzluğunuz artar. Kafanı asla kaldırmak istemezsin önündekilerle mutlu olmaya çalışırsın çünkü bilirsin kafanı kaldırdığında aslında kocaman bir yerde tek yalnız oturanın kendin olduğunu fark edeceksindir.

Yürürken koskoca caddelerde insanların yalnızlığını örteceğini zannedersin. Etrafa boş boş bakarken aslında tek isteğin bu kadar kişi içerisinde yalnız olmadığını kabul ettirmeye çalışmaktan başka birşey değildir. Bir ara sokağa saparsın biraz da bunalmışsındır. Yürürsün sessizce ama kabul ettirmeye çalıştığın gibi kimse yoktur arkandan ya da etrafında yine tek başınasındır. Ayak seslerin koskoca bir cadde de çınlayarak kulağını çınlatan sesler çıkartır. Aklını kaçırmaya ramak kaldığını düşünürsün.

Kendini dört duvar arasına kapatırsın belki de hiç çıkmayacakmış gibi, hiç bir zaman burada yalnız değilmişcesine sarılırsın eşyalarına, alırsın kucağına gitarını oturur dertleşirsin saatlerce sonra onunda canı sıkılır mızmızlanır kötü sesler çıkartır. Selamını verir koyarsın en büyük yarenini aldığın yerine gerisin geriye, o an anlarsın ki kendini oyalamaya çalışsan da olmuyor, olmuyor işte insan yalnız yaşamak için yeterli donanıma sahip bir varlık değil. Dört duvar geliyor üzerine, sıkışıyorsun, eziliyor ve yok oluyorsun.

2 yorum:

 1. delilikle dahiliğin arasındaki gibi, orjinallikle tuhaflığın arasındaki gibi, yukarıdaki durumun da iki zıt tarafa gidecek tarafları var.

  çağ hastalığı asosyallik de var, inzivaya çekilip, "sufilerin temiz güllerini koklamak" da.

  asosyalik -yalnızlığı, tek'liği seçememiş ise şayet kişi- kişinin nefsini, benliğini rahatlatma adına, cehennem olan başkalarından kurtuluş yolu oluyor.

  elbette kısa vadede. sonuç her zaman ki gibi "bulantı" oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun ya da kısa her şekilde biz kaybediyoruz.

   Sil