30 Nisan 2012 Pazartesi

İnat

İnatçılık bir insan da bulunabilecek en kötü huylardan biridir. Çok masum gözükür aslında belki de kişi kendi burnumun dikine giderim diye bununla övünebilir ama kesinlikle kötü sonuçlar doğuran bir özelliktir.

İnatçı olmak bir insanı değişimlerden uzaklaştırır. Değişimlerden uzaklaşan bir insan daha iyisine ulaşmaktan her daim uzaktır. Bir şeyi yaparken ben bunu biliyorum demek yerine yapacağın işi hiç bilmiyormuş gibi araştırıp bilgilerini güncel tutmak ve bir adım daha öteye taşımak mümkünken inatçılık buna engel olur.

İnatçılık ile bir insanın düşüncelerine saygısızlık etmeyi de birbirine karıştırmamak gerek. Fikirleri ona empoze etmeye çalışmak, ondan bir ben daha oluşturmaya çalışmak tehlikeli ve kötü davranıştır. Karşında ki insanı olduğu gibi kabullenmeyi bilmeli insan.

Aslında inatçılığın bir çok konu ile bağı var. Önemli olan ve üzerine değinilmesi gereken kısım ise asıl olarak bir dostun senin için bir şey söylüyorsa o gerçekten senin göremediğin birşeyi görüyor demektir. Her zaman haklı çıkacak değildir ama önemli olan inadı kırmak, haklı olabileceği üzerine bir ara yol çizebilmektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder