18 Kasım 2011 Cuma

Melankoli

Sinsice gelir yerleşir göğsünün üzerine, bir ağırlık hissedersin yok yere ama sorgulamadan taşırsın. Sanki daha zor nefes aldıkça bu durum hoşuna gitmeye başlar, içinin biraz daha şişmesini istersin. Yanında ne varsa kendini ona adamak istersin boş beleşçe, adeta bir şarapçı gibi kirli ve elinde şişeyle denize boş boş bakmaktan başka birşey gelmez elinden kimi zamanlar.

Bu duygu durumu öyle birşeydir ki deprasyon ya da başka birşeyle karşılaştırılamaz. Çoğu zaman ne karşı cins problemidir, ne okulda ki sınavlar ne de işlerle ilgilidir. Bu salt bir yalnızlık duygusudur. Öyle ki bazen sen istersin bu duyguyu gerçekten hayatı yaşadığını görmek için bir kaç günlüğüne içine kapanırsın. İlk önce kendini yok edersin ve sonra yeniden doğarsın.

Melankoli olmadan insanlar duygu ve hislerin ne demek olduğunu anlayamazlar. Kötü günler yaşamadan güzel günlerin değerini anlayamamak gibidir adeta, insana hayatta bazı şeylerin kıymetini gösterir. Kendi dünyanı yaratırsın melankoli içerisinde ona aşık olursun, yaşayamadığın duygular bütününü dile getirirsin o dünya içerisinde. O yüzdendir ki insan her ne kadar istesede kendi istemedikçe kalkmayan bezdirici bir misafirdir.

Oturursun evinde kafanda umutla karışık bir mutluluk, yanında sıcak kahven ve dışarıda karanlık bir hava hakimdir ama herşeye rağmen garip bir iç huzura sahipsindir. Belki de birinin o an seni düşünüyor olduğunu tezahür ediyorsun kafanın içerisinde, karşıma çıksa, çıksada bu yarım mutluluğu tamamlasan diye içinden geçiriyorsun. Zaman denilen şeye daha fazla boyun eğmek istemiyorsun.

Sorular içerisinde yoğrulursun kendi kendine, biraz daha yaklaşırsın deliliğin o ince sınırına. Pek çok zaman bir şarkı ya da gördüğün basit bir şey getirir, şehirin uyuduğu bir saatte sarar etrafını uyutmaz. Tek başına gezerken sana eşlik eder melankoli, yanı başında hayallerinin oluşturduğu bir gerçeklikle doldurur boşluğu, belki de bu yüzdendir gitmek bilmemesi o dost olmuştur sana yıllar boyunca.


5 yorum:

 1. bu kadar da basılmaz ki bam tellerime. Ya halil sezai zaten beni bititrir. yani ne diyim çok harika bi yazı harika bi his duydum okuduğumda san at. etmekten bıktım :D deli deli t.ederim yine yen yeniden..

  YanıtlaSil
 2. Yazılarımı seven birilerini görmek güzel =)

  İnsana yazı yazdırıyor.

  YanıtlaSil
 3. yaz tabi sakın bırakma alakalı alakasız yaz :) ben özellkle hergün bloguma girer girmez sende bi yenilik olup olmadığına bakarım çünkü :) beni bundan mahrum etmeyiniz efendim :)

  YanıtlaSil
 4. Daha fazla mesai yapacağım o halde =)

  YanıtlaSil