31 Ekim 2011 Pazartesi

İnsan kendi kendine zarar verir

İnsana aslında en çok yine kendi zarar verir. Her yeni düşüncede insan kendi içini kemirir durur. Kafanın içerisindekilere ne sen, ne de başkaları "yapma!" diye söz geçiremez. Bu biraz zamanın katkısıyla ortadan kalkıcak birşeydir. İnsanın alışkanlıkları nasıl zamanla oturuyorsa bu kontrol alışkanlığıda zamanla edinilebilir.

İnsan hep kendine söz geçirme konusuna geldiğinde aciz hisseder. En büyük sebeplerden biri nereden başlayacağını bilememektir. Sonuçta düşünce denen şeyin kontrolünü pratikte tek şekilde kaybedebilirsiniz. Ya kafanızı uyuşturacak birşeyler almanız kısa süreliğine yeterli olabilir.
Fakat bu düşünülenin aksine daha fazla kontrolsüzlüktür.

Ayrıca şöyle bir gerçek vardır ki bunu çoğu kişi bilmez. Sen birşeyi yaşamak istiyorsan gerçekte yaşamasan bile bilinç altın bazı şeyleri rüya esnasında gerçekleştirerek seni tatmin eder. Yani kafanda birşey ürettiyse gerçekte olmasa bile beynin onu eninde sonunda yapar.

Bu durumların tamamından kurtulmanın en iyi yolu beklentiler, hayat analizi gibi şeyler gerekir.
İlk örneği beklentiler üzerine verirsek durum aynen şu şekilde gerçekleşir.
Dar bir yola girmek üzereyken sizden daha önce girmiş birini görür ve geri çıkarak onun yoldan çıkmasını beklersiniz. Fakat çıkan kişi size bir teşekkür bile etmemiştir. Eğer teşekkür için bu işi yaptıysan artık sadece çıkarların işin birşeyler yapmaktan vazgeçmen gerekiyor demektir. Çünkü bu tip beklentiler çoğu zaman günün ortasında başına kötü bir olay gelmişçesine negatif etkileyecektir. Daha sonra vücudunun bundan etkilenmesi sonucu bir sürü sakarlıklar oluşur ve insanlar bunu bütün işlerin ters gitmesine yorarlar. Ama bunu kendinin yaptığını bilmez.

İşte burada da devreye hayat analizi giriyor. Bir insanın hayatını analiz etmesi o kadar önemli birşeydir ki, hayatını yeniden inşa etmene, kendini sürekli yenilemene yardımcı olur. Kendini eleştirmek, ne yaptığını görüp aslında bunun mutlu olmak için doğru bir adım olup olmadığını sorgulamak. Ağladığında bunu ne için yaptığını ve bunun bir işe yarayıp yaramıyacağını sorgulamak insan hayatında hem yanlışları pozitif yönde döndürmek, hem de olayların farkındalığıyla yaşınılanların daha metanet ile karşılanabilmesini sağlar.

En önemli şeylerden biride konuşmaktır. Sadece bir defa konuşup olayı atmak. Bunlar için hayatta biraz da disiplin gerekli. İnsanın kendi kurallarını koyabilecek, kendi çizgilerini belirleyebilecek olgunluğa sahip olması gereklidir. Sigara asla sağlığa zararlı ama içiyoruz gibi bir iradenin ürünü olmamalı. O çizgi bir gerçeği ikiye böler. Birşeyi ya kullanırsın ya da kullanmazsın. Çünkü hayat hiç bir zaman sana belki seçeneğini sunmaz.
Kullanırsın / kullanmazsın,
seversin / sevmezsin,
kazanırsın / kaybedersin,
alırsın / almazsın,
oradasındır / orada değilsindir...

2 yorum: