4 Haziran 2011 Cumartesi

mim 25

Marilyn Curie kadınları nasıl sınıflandırdığımızı sormuş.

Ben hiç bir kadını sınıflandırmam. Kimseyi bir kaba tıkıp, üstünü ön yargılarlar kapatacak kadar çocuk ve düşüncesiz biri değilim. Yapılan genellemelerin hiç birini bir kişiye yıkıp sonra onu bu tarz şeylerle yargılayamayız. Özet olarak bu şekildedir, yoksa uzun uza yazılabilir.

2 yorum:

 1. İlginç bir yaklaşım :) Ama garip bi şekilde bu sınıflandırmayı çoğu bireyin yaptığını düşünmüştüm. Hani, veri, eğer sınıflandırılırsa daha kolay işlenilir hale gelir ya, o misal...

  Kadın algılandı tamam. Tarama... Hangi kategoriye girdiği belirlendi tamam... Kapsama alanından çıkılıyor Tamam..

  Ya da Kırmızı Alarm!

  : )

  YanıtlaSil
 2. Evet çoğu birey yapıyor olabilir ama bu şekilde farklı düşünceler çıkıyor ve o kalıp içerisinde tıktığın genellemeler bir anda allak bullak oluyor ve sonra ne yapıcağın hakkında bocalayıp duruyorsun.

  İnsanlar gördükleriyle düşüncelerini şekillendirir. Senin tabirinle verilerini ve bu verileri karşındakinin davranışlarına göre işlemelisin yine bile temkinli olarak.

  Ben senin bir sonraki cümleni tahmin ederek söyleyebilirim. Zor birşey değil. Sonuçta ikinci cümleyi ben kuracağım ve üçüncü cümle için sana öyle bir pas atarım ki büyük ihtimal ile tahmin ettiğim şeyi söylersin. Ama ya söylemezsen? İşte o zaman seni bir kalıba sokup, yaftaladığımı düşünürsün.

  Bir kişiyle diyaloğa girip onunla gerçek hayatta oturup konuşmadan nasıl biri olduğunu anlayamazsın. Ama genelde ilk günde elinde baya bir artı ve eksi bulunur.

  YanıtlaSil