11 Ocak 2011 Salı

Mim 21

Mili'den gelmiş.

-Dindarsınız ya da  değilsiniz, inancınız var ya yok , dinlerini yaşadığını söyleyen insanlarda en çok sizi iten şeyler ne ve neden ?
Olması gerekenin yanında olmaması gereken (kulaktan duyma) şeyleri yapmaları.

-Sizi siz yapan özelliklerinizden en belirgin olanı ne?
Bir şeyleri yapma ihtimalimin olduğu kadar da yapmama ihtimalimin olması. Bu yarıya bir oran belirtme şeklide değil sadece gördüklerine aldanma ve tanımaya çalış.

-Etrafınızdaki kişilere saygılı mısınız? Neyiniz insanlardan farklı ve ne konuda daha çok saygı bekliyorsunuz?
Saygılıyımdır. Düşüncelerim ve bilgilerime insanların saygı göstermesini isterim.

-İnsan’ın sizdeki tanımı ne? Karşınızdaki kişi de olmazsa olmaz dediğiniz özelikler neler ve neden sizin için önemli bunlar?
Düşünebilen bir canlıdır. Yeterli olgunlukta olmalı, yani ne düşündüğünü ve ne yaptığını bilmeli, sorduğun her sorunun cevabını alabiliyor olmasın. Bu neden önemlidir? Çünkü anlaşabilmek için sorularının cevabını alabilmelisin. Kişinin şüpheleri ortadan kaldırması gerekir.

-Hayata bakışınızı paylaşır mısınız? Sürekli bir şeyler için hayatı suçluyor musunuz yoksa hayatta olması gerekenler bunlar ve olması gerekenler yaşanıyor mu diyorsunuz?
Realist bir bakış açısı sergilerim. Hayatı suçlamak boşa ama niye böyle oluyor dediğim zamanlar oldu. Bu durumuda insanların dengesizlikleriyle bağdaştırdım. İstenilen ile verilen aynı iken problem nedir?

-Savaşların asıl nedeni ne sizce? İnsanoğlu kendinde neyi yok etti ki zulüm denen illet yakasını bırakmıyor dünyanın?
İnsanların egoları hiç bir zaman tatmin olmayacaktır.

-Sizi en çok huzursuz eden eksikliğiniz ne ? Şunu da düzeltseydim daha huzurlu olurdum dediğiniz, gerçeğiniz, boşvermişliğiniz, gamsızlığınız?
Yalnız olmam. Hayatımı paylaşabileceğim bir insana rastlamam.

-Kalbinizin sesi mi mantığınızın sesi mi? Neden?
Her zaman mantığımın sesini dinlemişimdir. Basit bir örnekle anlatırsam. İnsanlar sırf birilerine birşeyler ayıp olmasın diye davrandıkları şeyler vardır ve nefret edilesi bir durumdur ya da iyimser davranırlar. Ben ise ihtimallerden yola çıkarak doğruyu hedefler ve ona erişirim.

-Biri size bir kötülük yaptı ve biliyorsunuz ki yapılan şey bilinçliydi, tepkiniz nasıl olurdu? Susar mısınız yoksa aynı anda yüzüne vurur musunuz yapılanları? Kişilere davranışlarınızı neye göre belirliyorsunuz ?
Gerektiği zamanda iade ederim.
Kişilerin yaptıkları hareket ve benim verdiğim değeri nasıl kullandığına göre.

-Sizce, sabretmek nedir ve üzerinizde otorite kurmaya çalışan, sizin hakkınızı yiyen insanlara sabretmeli miyiz yoksa karşılık vermelimiyiz? Tepkimiz nasıl olmalı?
Sabretmek susmak ve beklemektir. Böyle bir insana karşı asla sabredilmemelidir.
Sert ve kesin olmalıdır.

-Bir konuşmada geçti ben böyle bir cümle kurdum:’’ Karşımdaki insan benim için değerli değilse söylediği cümlelerde değerli değildir, isterse hakkımda zanlarla kötü konuşsun hiç farketmez’’ Bunu söylememin nedeni de şu; biliyorum ki bu dünyada en zor şeylerden biri sizi anlamaya kapalı insanlara kendinizi ifade etmeye çalışmak ve birilerini memnun etmeye çalışmak. Peki siz nasıl düşünüyorsunuz bu konuda?
Anlamaya kapalı bir insan belli bir süre sonra baskıya dayanamayarak kendi pes eder. Bu konu hakkında fazla yapılacak bir şey yoktur

-Hangi söz sizi rahatsız eder ve neden?
Kendini beğenmiş ve ukala

-Başkasında kınayıp da sonra sizinde yaptığınız bir şey var mı? (isteğe bağlı paylaşmak)
Kınadığım bir şeyi yapmadım. Fakat bulunan durumlara göre fikir değişikliği yaşadığım nadir konular olmuştur. Bunlar sadece anlık köklü bir fikir değişikliği olmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder