17 Eylül 2010 Cuma

Zenginlik

Tahmin edilenin aksine zenginlik hiçbirşey değildir. Tabi mantıklı bir insana göre herşeyin az'ı karar, çoğu zarar ilkesinden yola çıkılırsa. Paranın da çok olmasının çeşitli zararları var. Çok paranın getirisi sadece harcamak için elinize geçen tomarlarca kağıtlarla kalmayıp bunun yanı sıra gücü de doğurur. Durum böyle olunca işler sarpa sarıyor. Çünkü güç dost değil, sadece düşman kazandırır.

Düşünsenize bir an da çok para kazandınız. Güzel bir ev, araba, iyi marka kıyafetler. Sürekli konuştuğunuz bir arkadaşınızla buluşacaksınız ve arkadaşınız ayaküstü süper bir yerden bahsetti. Gideceğimiz yer İstanbul'dan tarif edersem eminönü tarafında bulunsun. Bu adam araba ile gelse lüks arabasını nereye bırakacak. Toplu taşıma kullanmak onun için muhtemelen bir işkence ki biliyorsunuz çoğu lüks semt'te geçen otobüs seferleri çok seyrektir. Bunların yanı sıra onun gündelik olarak giyebileceği kıyafetlerle gittiği yerde ki hali garipsenicektir.

Her zaman bana o süper lüks, büyük villalar çok soğuk gelmiştir. Bir defa halkın içerisinde olmadığın için komşuluk gibi bir kavramın olmayacak ki, şu dönemimiz de insanların kibir ve saçma gururlarından. Ev de göyya hayatı kolaylaştırmak adına üretilen teknolojik aletlerin insanları tutsak edinmesinden bağlar zedelense de halen yaşandığına inanıyorum. Fakat bir farkla. Yine daha mütevazi elinden iş gelen insanlar oluyor bunlar. Zengin kesim diye adlandırılan ki ulaşmak gibi bir hedefim yok, hiçbir hırs ya da garezim bulunmuyor onlara bunu da belirtmek isterim. Ölen komşsunu ziyarete bile gitmiyor. Bu bizzat yaşadığım bir tecrübedir ve zengin insanların hayatta sadece para, zevk ve eğlenceleri için yaşadığı birer kukla haline geldiğini gördüm. Gerçekten hayatlarını ne kadar kısıtlı yaşayıp çabuk sıkıldıklarının farkına varamıyacak kadar kendilerini kaptırmışlar.

Oysa küçük bir ev çok daha rahattır. Çünkü içerisinde gezmesi kolaydır. Temizlemesi rahat, göz yoran öğeler azdır ve gereksiz eşyalar bir o kadar azdır. Sığdırman gereklidir evin içerisine onları ve gereksiz hiçbirşeye kontenjan ayıramazsın. Bir de atölye olarak kullanabileceğin bir çatı katına sahipsen işte senden iyisi yok. Büyük oran da kendi işini kendin görebilirsin ki bence bir insanın birşeyi kendi yapması çoğu zaman içine daha çok siner ve bu arada büyük bir haz alır.

Her istediğini istediği zaman eline geçiren biri için artık hiçbirşeyin değeri yoktur. Artık kendini bu dünyadan belli şekiller de yalıtmalıdır. Bilinçlerini kaybetmelerini sağlıyacak herşey onların en iyi dostu olur. Halen zengin olmak isteyenler var mı?

2 yorum: