16 Ocak 2010 Cumartesi

Çalışacaksın...

Vallaha benim beynimde ki ipler iyice gerildi he bir olaylığına mı gerildi tabiki hayır nerede kaldı sabır derler adama yoksa. Şef'im yaptığım işin uzaması üzerine bana haftasonları'da gerekli çalışmayı devam ettirmemi söyledi ama söyleyiş tavrı hiç hoş değildi. Otoriterlik arayışı içerisinde kaybolmuş, fırça yiyeceğim nasıl olsa halinde ki hıncını çıkarma girişimiydi tam manasıyla.

He peki hadi haftasonu çalıştım diyelim iki gün için kim dişini sıkmaz ya da sıkamaz ki? Peki karşılığında ne olucak dersiniz? Sadece bu ay belki biraz maaşım artıcak ve sonrasında her Allah'ın günü uzayan mesai saatleri hem de mesai ücreti almadan. Okurlar farkındasınızdır siz de uzun uzun aralıklarla yazıyorum yazılarımı artık çünkü bedensel bir çöküş yok ama zihin o kadar dolu oluyor ki üzerine şaftın kaydığı halde halen birşeyleri eklemeye çalışıyorlar bazen ve dopdolu bir beyinle kim neler yapabilir ki? Öğrenci hayatınız da kaç tane son saate kalan sınavınızı tam performansla yapabilirsiniz ki eğer gerçekten diğer dersleri de dikkate alıp dinlerseniz?

Belki ileride bu zorunlu yaşam tarzını ister istemez benimseyeceğiz belki ilerisi olmıyacak sadece savaşlardan ibaret olucak kimbilebilir. Ama şunu çok iyi biliyorum ki gençliğimi yaşıyamıyor insanlardan bağlarımı kopartabilecek kadar haftanın 7 günü doluyorsam ne boka yaradı böyle iş. İnsanın kafası rahat olmadıktan sonra 10.000 tl maaş verseler burada kaç kişi katlanabilir? Düşünsenize bir kaptan gibi belki süper paralar alıyorsunuz ama istesenizde harcıyamıyorsunuz. Kaç kişi yapmak ister böyle bir işi? Anca tutunacak birşeyi kalmıyan parayla belli bir yer ve statü kazanabileceğini düşünen kişiler ki onlar bile böyle bir tutsaklığa katlanmak yerine gidip çete, örgüt vb. şekilde halk üzerinde kendi egolarını tatmin ederek otorite yakalamaya çalışıyorlar.

İşte böyle bir durum neyse belki yılbaşından beri amortilerle idare ettiğim ve en son aldığım iki çeyrek biletim 19'un da belki yüzüme güler herşeye inat. Böyle şeylerden medet ummayı sevmem aslında hiç yapmamışımdır ama rahatlatıyor biraz şu durumda beni.

Bir insan parasını harcıyamıyacaksa niye katlanır ki çalışmaya???

2 yorum:

  1. parayı araç değilde amaç haline getirmiş bi insansa ona hiç koymaz bukdr çok çalışmak ama senin gbi normal ve olması gereken gbi yaşamak isteyen kişiler içinse tam bir işkence cidden....

    YanıtlaSil
  2. Sorma dark hakikaten öyle biraz da iş kolik sanki bizim insanlarımız hep ezilen taraf oluyoruz hep bak dışarıda şu kadar işsiz kişi var hmmm ona göre çalış millet o kadar çalışıyor asgari ücret alıyor diye hep korkutuyoruz birbirimizi sonrasında sosyal hayatı olmayan herşeyden bir haber sindirilmiş bir toplum.

    YanıtlaSil