12 Ocak 2010 Salı

Belirleyici Unsur

Hayatımızı belirleyen en büyük unsurlardan biri de şüphesiz ki yaşadıklarımızdır. Yaşantımızı ne kadar biz yönettiğimizi iddia etsekte aslında bilinç altında yatan gerçek bambaşkadır. Kimi zaman olur ya birşeyi savunursunuz bir iç güdüyle ama onun niye öyle olduğunu bilmezsiniz. Hatta ki bir psikolojik sorunla ilgili en klişe söylem "çocukluğuna inmek lazım"' dan ibarettir ki bu işin yarısından fazlasıdır belki de.

Bir şeyleri çözmek için haliyle ilk önce problemi bulmak en önemli anahtardır. Sonrasın da sorunun boyutu, yaşanılan şeyler detaylandırılarak yavaş yavaş çözüme gidilebilir. Herşey aslında insanın kendi içerisinde önemli olan biraz kendini umursayıp belki tuvalette hacet giderirken, belki yatağa uzandığında başını ellerinin arasına alarak tavan üzerinde neler yaptığımızı, niye yaptığımızı ve bir çok benzer gerçekçiliği düşünsek kendimizle barışsak ya da kendimizin eksiklerini bulsak biraz kendi kendimizi sevindirsek güzel olmaz mı?

Hayat sadece eğlence, aşk, para'dan ibaret mi? Biz insanlar hep kolayımıza geldiği gibi yaşamaya çalışıyoruz. Halbuki zor her zaman daha zevklidir daha çok renk barındırır içerisinde hayatın bir değil bir kaç yönünü gösterir. Bir insan her zaman mutlu olursa mutluluk bile sıkabilir çünkü değerini kaybeder. Hepimiz özlediğimiz bir yemek yapıldığında gözlerimiz parlar üzerine üstlük bu yemek bir kaç aydan itibaren yapılmamışsa herkes tencereyi bitirebileceğini söyler. O zaman hayattan biraz daha fazla zevk almak daha renkli yaşamak için zoru seçmek fena olmayacaktır.

İnsanların yarattığı kalıplardan ilerlemekte benim için zevkli bir eylem değildir. Etrafta kime sorsanız "X şahıs benim idolümdür" derler. Oysa ki o da benim gibi bir insan hiçbir farkımız yok belki ırksal, dinsel vb. ama onda ki de beyin bende de var, el - ayak herşey. Azim ve gerçek bir çalışmayla idol oluşturulan kişiden hiçbir farkın kalmayana kadar ilerleyebilirsiniz bu insanın kendi elinde o yüzden ben hiçbir zaman kendime başka bir insanı idol edinmem sadece beğenir takdir ederim.

Yazımı daha fazla uzatmıyacağım, işlerimden dolayı fazla yazı yazamıyorum da zaten bayağı yoğun geçicek bu hafta. Herkese iyi düşünmeler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder