29 Eylül 2009 Salı

İnsan Sarrafı

Halk arasın da sık kullanılan bir sözdür. Genel de görmüş, geçirmiş hatta feleğin çemberinden geçtik biz diyen şahısların insanlar üzerin de ki bilgilerinin inanılmaz dereceye ulaştığını belirtmek için kullanırlar. Bu abilerimiz ya da ablalarımız genel de belli bir yaşı devirmiş özellikle hayatın belli hallerine tanıklık etmiş kişilerdir. Böyle olmadan da en azından bir kaç ay insanlarla konuşarak tanıştığını zanneden insanlar da var.

"Önce birbirimizi tanımalıyız." çok klişe bir söz diyeceksiniz öyle de peki bir insan bir insanı gerçekten ne kadar tanır ya da tanıdığını sanar? Bu olay insandan insana değişir. Dallandırmak gerekirse üç kategoriye ayırabiliriz bunlar; basit insanlar, belli vakit geçirilince kalıplarını belirlediğiniz bir insan, karışık bir insan.

Basit insanlar kategorisine koyduğum insanlar koyulan grup isimi gibi basit çözülürler, basit cümleler kurarlar, bunların ne mal olduğunu kısa zaman da anlıyabilmek pek zor olmaz, etrafınız da sıkça bulunurlar, her boklarını söylerler.

Belli bir vakit geçirilerek öğrenilen insanlar standart bir kişilik taşır. Genel de herkese uyar, herkes gibi davranır, okumuşluğu vardır. Bir kısımı inekler den oluşur. Yaşıyabildiği kadar ayrıntısız yaşar. Gündem muhabbetleri yapabileceğiniz biraz zaman ayırınca sıçma zamanının bile standart periyodlar da olabildiğini gördüğünüz insan türüdür.

Geldik en son türe, aslında bu türün alt dalları söylenebilir ama ben tek bir çatı altında deyineceğim. Kimileri hiçbirşeyini açığa dökmez, kimileriyle konuştuğunuz da herşeyi açığa döktüğünü sanırsınız ama değildir. İşte bu insanlar gerçekten zeki insanlardır. Sahtekarlıktan bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın burası gerçeği söyleyipte tanıyamıcağınız birisi var mıdır ki diyeceksiniz? En basit gerekli detayı söyliyebilirim bir insan ne kadar durumunu anlatsa da için de bulunduğu ruh durumunu ve yaşadığı olayları anlatmak için hiçbirşey yeterli değildir. Bunları da anlatmazsa siz sadece o insanı söylediği kadar tanıyabilirsiniz üzerine bir de tanıdığınızı zannedersiniz. Aslında bu sadece o insanın ne kadar karmaşık biri olduğunu tahmin ettiğinizin aksine farklı şeyler gördüğünüz de anlamanız lazımdır.

İnsan sarrafı olmak öyle kolay bir iş değildir anlıyacağınız. Herkes bir insanın bir sonra ki adımını tahmin edebildiğin de onu tanıdığını zanneder, bu kadar kolay mıdır insanı tanımak? Eğer bu kadar kolay olsaydı, mahkemeler senelerdir evli kalıp daha sonra boşanmak isteyen bir çok insanla dolmazdı.

Ve beni çözmek isteyen değil, sadece benim istediğim kişi benim istediğim kadar tanır. Beni okuyup ya da dinleyip tanıdığınızı sanabilirsiniz, ama sadece aynı nokta da sayarsınız o yüzden siz siz olun böyle bir çabaya girmeyin boğulan siz olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder