30 Eylül 2009 Çarşamba

Hayat Zinciri

Bir huzursuzluk örtüsüdür insanların etrafında gidiyor. Herkesin ağzın da zincirin bir ya da bir kaç parçası bulunuyor. Abondone bir hayat içerisinde aslında yedisinden yetmişine herkes bu zinciri tarif ediyor ama günümüzün düşünce biçimi insanlarımızın o kadar başını döndürmüş, o kadar kendini tanıyamaz bir yapıya geçmiş ki ne istediklerinin, ne de söylediklerinin farkına varabiliryorlar.

Peki nedir bu, nasıl bir insan mutlu olur. Bunu herkes biliyor aslında, benim düşünceme göre de herkesin genlerin de bunlar kayıtlı ama sadece sağlıklı düşünebilen bir kesim insan bunları yapabiliyor. Kimisi de kendi yolunu çizebildiği kadar çizip mutlu olduğunu zannediyor yaptığı şeylerle kendini oyalıyor. Tabi bu zincirin tamamı bizim elimizde değil.

Unutulmaması gereken birşey var, hayatın adil olduğunu bize kimse söylemedi. İnsanlar da aksine hep hayatın adil olduğunu düşünür. Bu fazla iyimser bir davranıştır, çoğu zaman hayatın tokatı suratında şaklar ve hani adildi diye sorarsın. İşte o zaman gelicek cevap şu dur adil olduğunu kim söyledi?

Yazımı buraya kadar okumaya zahmet eden insanlara teşekkür ederek asıl girişi o kıymetli insanlar için bu paragrafta yapacağım. İşte bu adil olmayan yerlerden bir tanesi de sevgidir. Herkes istediği eş'e sahip olamaz bu onun elinde olan birşey değildir. Yani bir insanın huzuru bulabilmesi için gerekli olan belki de en önemli halka olan sevgi tahmin ettiğimizden çok daha büyük iki kişinin hayat zincirini tamamlıyabilecek büyüklükte koca bir halkadır.

Evet halkadır, tabir biraz komik geliyor. İnsanların nişanlanınca ve evlenince bu işi resmiyete dökmek için de parmaklarına birer halka takmazlar mı? İşte bu hayatın adaletli olmayan zincirlerinden biriydi. Geri kalan zincir halkalarının çoğu insana bağlı gerçekleşen şeylerdir.

İyi bir öğrenim,İyi bir iş, Yeticek kadar para,İyi bir eş,İyi bir evlat,İyi bir torun işte size klasik zincir budur. Çok basit değil mi? Ama maalesef günümüzün hastalığı yol da giden çoğu kişi hayatımı yaşamak istiyen insanlarla dolu. Anlamıyorum ben sanki disiplin inasnların hayatlarını daha yaşanabilir mi kılıyor yoksa hayatlarını yaşamalarına engel mi oluyor? Yoksa bizim milletimize rahat mı batıyor?

Bu konu da daha yazılası, toparlanması gereken çok şey var ama bu deneme de elimden gelen bu kadar, herkesin hayat zincirinin sağlam ve düzgün olması dileğiyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder