3 Mayıs 2009 Pazar

Tüketim manyaklığı...

Artık bu bir çılgınlıktan çok manyaklığa giriyor. İnsanlar öyle abuk sabuk şeyler alıyorki, bir kısım ihtiyacından fazla sırf yeni model diye başka bir kısım ucuz diye.
Heleki bir zamanlar çok revaşta ve halen bulunan "milyon center" adı verilen içerideki çoğu tırı vırı şeylerin 1TL'ye satıldığı yerlere insan girince şunuda alim bunuda alim aaa bu 5TL imiş olsun alayım derken kasada birde bakıyorsunuz 20-25TL ile ayrılıyorsunuz.
Ülkemizde hakikaten o kadar büyük bir israf varki, adamın etrafa borçları kıtı kıtına yeterken gidip plazma TV alıyor be kardeşim mis gibi tüplü televizyon neyine yetmiyo daha karnını doyuracak paran yok.
Heleki şu krediler yokmu insanları batırıyor herkes birşey alırken krediye güveniyor. Gidip 20.000TL'lik kredi çekip peugeot marka araba alıyor. Ya madem durumun yok o kadar kendine göre daha uygun birşey alsana adam borcunu ödüyene kadar araba eskiyor zaten.
Ne desek boş valla insanlar kredi ala ala çıtayı yükseltti, kimse kimseden aşşağı kalmak istemiyor herkes onda var bende yok diye fesatça bakarak bende kredi alıp alcam onunkinden niye aşşağı kalıcam duygusu içerisinde halbuki mütevazilik en güzel şey bir yaşamaya çalışsalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder